מי היה ג´וזף פילאטיס

"גוף בריא הוא תנאי הכרחי לאושר "

ג'וזף פילאטיס (1880-1967) נולד בגרמניה כילד חלש וחולני. בעידוד הוריו עסק בספורט ועם השנים הפך לספורטאי מצטיין.

בשנת 1912 פילאטיס עובר לאנגליה ומתמנה כמאמן אגרוף של בלשי הסקוטלנד יארד.
במלחמת העולם הראשונה (1914), הוכנס פילאטיס למחנה מעצר באנגליה עם כל הנתינים הגרמניים. במחנה, החל פילאטיס לפתח את שיטתו בעבודה על מזרן, כדי לעזור לחבריו לשמור על כושר. במקביל, פעל בבית החולים המקומי, וסייע לפצועים, ע"י חיבור קפיצים וחבלים מהמיטות למפרקי ידיהם ורגליהם, ליצירת התנגדות לשרירים ולחיזוקם. טכניקה זו הובילה לפיתוח מיטות האימון המפורסמות של פילאטיס.

לאחר המלחמה ב - 1918 פילאטיס חוזר לגרמניה ופוגש את רודולף לבן (Rudolph Laban) שהיה רקדן וכוריאוגרף וממציא שיטת תווים לרישום תנועה. רודולף מתוודע ליעילות השיטה, ודרכו הפילאטיס מתחילה להתחבב על רקדנים.

עם עלית הנאצים פילאטיס מתבקש לאמן יחידה בצבא הגרמני, הוא מסרב וב-1925 פילאטיס עוזב את גרמניה ומהגר לארה"ב. בדרכו לשם, באוניה, הוא פוגש את קלרה, שתהפוך להיות אשתו ו"העזר כנגדו" בהוראת הטכניקה.

ב-1926 בניו-יורק, פותח ג'וזף את הסטודיו הראשון לפילאטיס בקרבה לסטודיו של ניו-יורק סיטי בלט.רבים מרקדני הלהקה באים להתאמן אצל פילאטיס וכוריאוגרפים כמו ג'ורג' בלנשין (George Balanchine) וטד שון (Ted Shawn) הופכים להיות חבריו הקרובים, מושפעים מעבודתו ומשפעים עליה.

עם השנים הקשר של פילאטיס עם עולם הריקוד, התיאטרון, הקולנוע והספורט מתחזק. אומנים וספורטאים מפורסמים רבים, שגופם משמש כמכשיר עבודה מרכזי, מאמצים את השיטה כדרך האופטימאלית לעמידה בפני דרישות גופניות ומנטליות גבוהות.

בשנות ה-60 שיטתו שנקראה קונטרולוג'י (Contrology) מתפשטת בכול רחבי ארה"ב, ובמרוצת הזמן, כשהיא מוכחת כאפקטיבית ביותר, מופצת בעולם כולו ע"י מיליוני מתעמלים.

לאורך כל חייו פילאטיס חקר את תפקודו ותנועתו של גוף האדם ואת תנועתם של החיות. פילאטיס גם הושפע במיוחד מיוגה, מאומנויות לחימה מהמזרח ומעולם המחול. את כל ההשפעות האלה הוא יישם בשיטה.

פילאטיס גם האמין שהשיטה צריכה להתפתח, ולא לכלול את התרגילים הבסיסיים שהוא יצר. הוא האמין בפילאטיס כדרך חיים, שמתפתחת בהתאם לדרכו של כל אחד.